wtorek, 2 lipca 2013

Modele chmur obliczeniowych

W ostatnim poście pisałem na temat chmur obliczeniowych. Dzisiaj chciałbym przedstawić ich modele oraz funkcjonalności.

  • DaaS (Desktop as a service) - można to rozumieć jako wirtualny pulpit (komputer), do którego kupujemy dostęp, skonfigurowany zgodnie z naszymi potrzebami. Dzięki takiemu rozwiązaniu dane zawsze zapisywane są na serwerach usługodawców co w znacznym stopniu polepsza ich bezpieczeństwo (backupy), a także uzyskujemy dostęp do wszystkich ulepszeń jakie w późniejszym czasie będą dokonywane. Jest to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm, w których wdrożenie takiego rozwiązania w siedzibie firmy jest zbyt kosztowne.
  • SaaS (Software as a service) - w tym modelu płacimy za dostęp do oprogramowana jako produktu, który będziemy użytkowali. Dostęp uzyskaliśmy do konkretnych funkcjonalności, narzędzi, które działają są na serwerze dostawcy a my nie musimy martwić się sprawą licencji do tego oprogramowania.
  • PaaS (Platform as a Service) - pod terminem "platforma jako usługa" kryje się udostępnianie klientom gotowych, sprecyzowanych dla nich rozwiązań softwarowych, hardwarowych, z którymi łączą się przeważnie za pośrednictwem internetu.
  • IaaS (Infrastructure as a Service) - model polegający na udzielaniu klientowi dostępu do całej infrastruktury informatycznej, którą potrzebuje (sprzęt, serwis, programy) w celu np. zainstalowania własnego oprogramowania i wykorzystywania go na wynajmowanym sprzęcie.
  • Caas (Communications as a Service) - "komunikacja jako usługa" zalecana jest dla przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie może zawierać w sobie wiele rozwiązań np.:
    • Telefonię internetową (VoIP - Voice over IP)
    • Komunikatory (IM - instant messaging)
    • Aplikacje do wideokonferencji oraz współpracy internetowej

Wszystkie wyżej opisane metody pozwalają na wdrożenie nowych rozwiązań, za pomocą mniejszego kapitału (ponieważ płacimy za to co jest używane) oraz jak to było wcześniej napisane mały dostęp do bardzo elastycznego systemu, który łatwo można rozbudowywać.

D.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz