poniedziałek, 29 lipca 2013

Cracow Game Spot 2013

W ostatni weekend (26-28.06) odbyła się w Krakowie druga edycja dobrze rokującego na przyszłość lana o nazwie Cracow Game Spot. Wydarzenie to odbyło się w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych gdzie ponad 100 graczy brało czynny udział w zmaganiach w dwóch konkurencjach a mianowicie: League of Legends oraz najnowszej wersji Counter Strike: Global Offensive. Warto dodać, że organizatorzy chcieli także przeprowadzić turniej w Starcraft 2, lecz musieli się z tego zamiaru wycofać ze względu na małe zainteresowanie tym tematem ze strony graczy. Moim zdaniem zawody zostały dobrze przeprowadzone. Dla widzów, którzy przyszli osobiście oglądać zawody została wydzielona osobna sala, w której był transmitowany stream z meczu, który aktualnie się odbywał, ze względu na to, że kiedyś brałem udział w takim wydarzeniu od strony gracza, w którym takiego rozwiązania nie zastosowano uważam, że jest to bardzo dobra opcja, która pozwala skupić się na grze. Dodatkowym atutem jest to, że gracz nie jest rozpraszany przez rozmowy jakie prowadzone są za Twoimi plecami przez widzów. Ponadto, każdy fan tego wydarzenia albo którejś z ww gier mógł oglądać na bieżąco zmagania zawodników tego turnieju na portalu www.twich.tv, gdzie bbyły transmitowane i komentowane wydarzenia z poszczególnych gier. Nie brakowało atrakcji dla widzów tych przed komputerem jak i tych zgromadzonych w sali wykładowej na UP. Organizowane były mini-gry, podczas których można było wygrać sprzęt komputerowy (myszkę itp.) albo skiny do bohaterów z gry League of Legends. Podsumowując trochę ten odległy od tematu informatyki temat po 3 dniach zmagań wyłoniono zwycięzców były to drużyny następujące:
  • GF Gaming - wygrywając turniej w grze LoL'a n zgarniając 2500 zł + nagrody rzeczowe, MVP został gracz o nicku Elendix,
  • Alsen -team.pl - wygrywając turniej w CS:GO zarabiając 1750 zł + nagrody rzeczowe, a MVP turnieju w tej kategorii zostało przyznane dla Diamon'a.
D.

piątek, 26 lipca 2013

Mam Internet - mam władzę, czyli efekt św. Mateusza.

„Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.” 
Nie wiem czy wiecie, ale czytając tego posta jesteście w lepszej sytuacji od osób, które nie mają sposobności nawet dotknąć komputerowej klawiatury. Albo inaczej: jeśli wiesz co to jest programowanie niskopoziomowe to jesteś w lepszej sytuacji od osób, które nie mają bladego pojęcia o terminach związanych z informatyką. W tym momencie, za sprawą Roberta Mertona socjologia spotyka się z religią tworząc zasadę o ubożeniu społeczeństw biednych i bogaceniu się bogatych, czyli tzw. efekt Św. Mateusza. A cóż to takiego?

Efekt Św. Mateusza (ang. Matthew effect)
Według klasyka socjologii - Roberta Mertona osoby, które w danej sieci społecznej mają dużo połączeń z innymi osobami, mają większe szanse na to, że tych połączeń będą mieć jeszcze więcej. Natomiast osoby, które mają mało znajomych, mają też niewielką szansę, że tę liczbę uda im się znacząco zwiększyć. Efekt Św. Mateusza możemy zauważyć nietylko po zbiorowościach, ale także markach, fanpejdżach, władzy czy atrakcyjności.

Cieszmy się zatem, że mamy coś takiego jak Interet. Jeśli wiemy jak umiejętnie go wykorzystywać świat stoi przed nami otworem.

A.

środa, 24 lipca 2013

Java vs JavaScript

JAVA - jeden z najbardziej popularnych obiektowych języków programowania (wysokiego poziomu) jaki do tej pory został stworzony. Za jego początek uznaje się rok 1995, w którym to roku zaczęto opracowywanie nowego języka obiektowego na rynku zupełnie zdominowanym przez C++.

Cechy charakterystyczne języka JAVA:
  • Problem zarządzania pamięcią przeniesiony został do poziomu wirtualnej maszyny Javy, która odpowiedzialna jest za przydzielanie pamięci dla nowo utworzonych obiektów oraz ich usuwania co moim zdaniem jest bardzo wielkim plusem tego języka (oczywiście można też usuwać je manualnie),
  • Aplikacje w języku Java działają w maszynie wirtualnej lub w przeglądarce, w tym celu powstały kod musi zostać skompilowany,
  • Oddzielne są warstwy aplikacji od prezentacji, Applety Javy (zbiory funkcji) są zupełnie oddzielone od HTML i działają niezależnie od HTML, dodatkowy aby je zmodyfikować potrzebna jest kolejna kompilacja.

JAVASCRIPT - to język skryptowy. Jest powszechnie używany w konstrukcji stron internetowych i służy do nadawania im dynamiki, której uzyskanie przy użyciu zwykłego kodu HTML byłoby niemożliwe. JavaScript wraz z HTML tworzą DHTML czyli Dynamiczny HTML.

Cechy charakterystyczne języka JAVASCRIPT:
  • JavaScript znajduje się wewnątrz dokumentów HTML, uruchamiany w przeglądarkach stron internetowych,
  • Wykonywanie się skryptu odbywa się po stronie użytkownika przeglądającego stronę,
  • Modyfikacje mogą być wprowadzane na bieżąco bez potrzeby kompilowania.
Podsumowywując :

D.

piątek, 19 lipca 2013

Jestem licencjatę/inżynierę

Czerwiec i lipiec są pięknymi miesiącami - długie wieczory, wysoka temperatura, wakacje, co ja będę mówić, sami wiecie jak to jest :) Dla mnie osobiście jest to jednak wysyp młodych wilków z wyższym wykształceniem, tzw. licencjatów - rosną jak po deszczu, spamują mi news feed na facebooku, żądają hołdu od całego wszechświata za zdobyte od ręki wyższe wykształcenie.

W październiku 2010 r. GUS wydał pewien dokument w którym podsumował działalność szkół wyższych w Polsce. Wśród wielu przydatnych informacji możemy przeczytać, że największe ośrodki akademickie są (blablabla) we Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu; że od 2000 r. rośnie liczba szkół wyższych w Polsce, a od 2008 r. zaczyna maleć liczba studentów itd itd..
Odnośnie liczby absolwentów może uzyskać następujące informacje:
Liczba absolwentów
Rok 2000 – 303966 osób
Rok 2005 – 391465 osób
Rok 2009 – 439749 osób
Widzicie, coraz ich więcej! Co oczywiście się nie przekłada na stopę bezrobocia, która wyniosła pod koniec marca tego roku 4,9% (infor. stat.gov.pl). Nie zważajmy zatem na sezonowe obniżenie stopy bezrobocia. Nie chwalmy się dyplomem, który możemy sobie powiesić na ścianie, bierzmy sprawę w swoje ręce i pracujmy w branży IT :) 

link do dokumentu znajdziecie tutaj

A.

środa, 17 lipca 2013

Certyfikaty CISCO


Certyfikaty CISCO bardzo przydają się w celu znalezienia pracy w teleinformatyce. Chciałbym teraz omówić rodzaje tych certyfikatów od poziomu technika do eksperta oraz opisać jaką wiedzą mogą się chwalić ludzie, którzy ukończyli dany kurs:

  • CCENT (ang. Cisco Certified Entry Network Technician) - jest to podstawowy stopień certyfikacji CISCO, co oznacza, że w celu zdobycia certyfikatów o większym stopniu zaawansowania wcześniej należy zaliczyć egzaminy na tym właśnie poziomie. Potwierdza on wiedzę potrzebną do instalacji i weryfikacji prostych sieci komputerowych wyposażonych w routery i przełączniki, w tym rozwiązania zagadnień z adresowaniem IP, podstawową ochroną sieci oraz zastosowaniami transmisji bezprzewodowej. Egzamin trwa 90 minut podczas, których rozwiązujemy ok. 50 pytań,
  • CCNA (ang. Cisco Certified Network Associate) - drugi stopień certyfikatu CISCO potwierdza specjalistyczną wiedzę techniczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie instalacji, okablowania strukturalnego, konfiguracji i zarządzania średniej wielkości sieciami teleinformatycznymi/telekomunikacyjnymi. Metody zdania tego egzaminu są dwie:
    1. Dwa osobne egzaminy (75 i 65 minut),
    2. Jeden egzamin (120 minut) z zagadnień, które obowiązują na egzaminach w metodzie 1,
  • CCNP (ang.Cisco Certified Network Professional) - to już trzeci stopień certyfikatu, który potwierdza wiedzę i umiejętności w zakresie instalacji, konfiguracji i zarządzania średnimi sieciami komputerowymi (od 100 do 500 węzłów. Tym razem aby zdobyć ten certyfikat musimy zdać 3 egzaminy,
  • CCIE (ang.Cisco Certified Internetworking Expert) - ostatni z możliwych na razie do zdobycia certyfikatów. Egzamin odbywa się w dwóch etapach. Pierwsza część teoretyczna ok. 100 pytań wielokrotnego wyboru. Drugą częścią jest 8,5 godzinny egzamin praktyczny w laboratoriach przedsiębiorstwa CISCO. Jest on dostępny w specjalizacjach:
    • Routing and Switching, 
    • Security, 
    • Service Provider, 
    • Voice,
    • Wireless,
    • Storage Networking.
W Krakowie istnieje możliwość uzyskania certyfikatów CISCO (i nie tylko) wraz z pomocą Fundacji Wspierania Edukacji Informatycznej PROIDEA. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

D.

sobota, 13 lipca 2013

Indywidualizm sieciowy - co to takiego?


W ewolucji związków społecznych najbardziej charakterystyczny jest wzrost indywidualizmu - świadomie podejmowanych decyzji przez jednostki oraz coraz mniejszym oddziaływaniem struktur społecznych. To, z kim będziemy nawiązywać nowe relacje, bądź podtrzymywać już istniejące kontakty zależy od nas samych. Więzi społeczne, które tworzymy w pojedynkę na zasadzie dobrowolności tworzą sieć powiązań. W zupełnie inny sposób zarządzamy własnym życiem – nie poprzez miejsca i czas, ale za pomocą sieci. Manuel Castells, hiszpański socjolog rozwija swoją koncepcję indywidualizmu sieciowego, który–jak pisze autor–„jest wzorcem społecznym, a nie zbiorem indywidualizmów wyobcowanych społecznie jednostek. To raczej jednostki budują dla siebie sieci, w Internecie i poza nim, kierując się wspólnotą zainteresowań, wartości, przedsięwzięć i poczuciem podobieństwa.” (cyt. M. Castells, Galaktyka Internetu. Refleksje nad Internetem, biznesem i społeczeństwem, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2003, str. 150 - 151). 

Indywidualizm sieciowy jest pojęciem odnoszącym się tylko i wyłącznie do zachowania pojedynczych jednostek. Ponadto, nie Internet tworzy wyżej opisany wzorzec, odgrywa raczej rolę platformy, za pomocą której może się upowszechnić wzorzec kontaktów. 

Indywidualizm sieciowy zakłada wolność wyboru. Mamy możliwość w różnym czasie i w różny sposób udzielać się w wielu sieciach. 

O indywidualizmie sieciowym pisał również Barry Wellman. Według niego indywidualizm sieciowy sprowadza się do trzech głównych twierdzeń:

1) relacje mają zarówno charakter lokalny jak i globalny,

2) niektóre więzi społeczne są silne, ale dużo więcej jest słabych,

3) relacje powstają łatwo, ale z taką samą łatwością się kończą.

A.

wtorek, 9 lipca 2013

Zwinne programowanie - Agile

Agile - co to za termin oraz skąd się wziął opiszę w dalszej części posta. Po raz pierwszy użyto tej nazwy w 2001 r. kiedy opublikowano manifest o nazwie "Agile Manifesto, Manifesto for Agile Software Development", który zawiera w sobie 4 bardzo istotne zasady na temat wytwarzania oprogramowania. Postaram się je wymienić oraz pokrótce opisać:

  • Ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia - kładziony jest w tej metodzie nacisk na bezpośredni kontakt miedzy ludźmi, ponieważ komunikacja miedzy tymi który należą do danego projektu jak bardzo szybka. Wyróżnia się tutaj także w odróżnieniu od eksperckich opinii wspólne podejmowanie decyzji poprzez dokładne omawianie zagadnienia co prowadzi do podejmowania bardziej przemyślanych rozstrzygnięć problemów, utożsamienie z projektem oraz wzajemnej integracji, 
  • Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację - ten punkt mówi nam o tym, że zwinne programowanie powinno skupiać się na poprawnym działaniu każdego dodawanego modułu oprogramowania a nie obszernej dokumentacji, której czytanie może być uciążliwe a co gorsza w przyszłości mogą wystąpić zmiany, które trzeba także w niej zawrzeć. Dlatego powinno tworzyć się dokumentacje dla najważniejszych bądź nowoczesnych rozwiązań,
  • Współpraca z klientem ponad negocjowanie kontraktów - zaangażowanie obu stron (producent oprogramowana - klient) prowadzi do stworzenia produktu końcowego, które spełnia wszystkie wymagania początkowe oraz te, które powstały podczas trwania projektu, ponieważ klient ma możliwość wpływania na efekty prowadzonych postępów w trakcie jego trwania co może nawet skutkować zmianą wymagań klienta,
  • Reakcja na zmianę ponad realizację planu - nie można z góry przewidzieć dokładnie jak się będzie rozwijać projekt zawsze coś nas może zaskoczyć, dlatego planowanie długofalowe w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. Bardziej efektywne jest planowanie krótkich etapów, dzięki temu dokładnie widzimy jak nasz projekt się rozwija, dzięki takiemu podejściu reagowanie na ewentualne zmiany jakie sobie zażyczy klient etc. będzie o wiele szybsze.
Uważam, że stosowanie się do tych 4 zasad z manifestu AGILE usprawnia projektowanie, tworzenie oraz wdrażanie oprogramowania z korzyścią dla obu stron, które biorą w tym udział, ponieważ stawia się w tym podejściu bardzo duży nacisk na komunikacje miedzy współpracownikami oraz klientem.

Oryginalną wersję Manifestu przeczytaj tutaj.

D.

sobota, 6 lipca 2013

Nawiązywanie znajomości za pomocą portalu Last.fm

Wielu z Was zapewne miało styczność z muzyczną platformą Last.fm. Serwis Last.fm wydaje się być idealnym miejscem dla osób kochających muzykę. Nie jest jedynie aplikacją do słuchania utworów muzycznych, ale prężnie działającym portalem współtworzonym przez użytkowników, który pomaga odkryć nie tylko nowe obszary muzyczne, ale także dowiedzieć się o wielu wydarzeniach muzycznych, porozmawiać z innymi użytkownikami na forum lub łączyć się z nimi w grupy wokół interesujących tematów, wysyłać i odbierać wiadomości lub tworzyć własny profil z osobistymi rankingami. Moim zdaniem jest to naprawdę fajna strona dla osób poważnie zainteresowanych muzyką, a także tych, którzy szukają muzycznych inspiracji. Tak się złożyło, że prowadziłam badania na temat zawierania internetowych znajomości za pomocą ww. portalu*. Postanowiłam się zatem podzielić z Wami moimi wnioskami:

  • Użytkownicy portalu są bardzo aktywni - wysoka częstotliwość  wyświetleń strony, długość korzystania z platformy świadczy o dużym zaangażowaniu oraz przywiązaniu osób zarejestrowanych do serwisu,
  • Osoby korzystające z Lasta w głównej mierze słuchają takich gatunków muzycznych jak rock, muzyka alternatywna, indie oraz metal,
  • W nawiązywaniu znajomości dużą rolę odgrywa podobieństwo, szczególnie gust muzyczny,
  • Kobiety nawiązują mniejszą liczbę znajomości, ale o bardziej intensywnym charakterze, mężczyźni zaś poznają średnio 10 użytkowników, a ich relacje są krótkotrwałe.
  • Łącznie 76% respondentów nadal utrzymuje znajomość z poznanymi użytkownikami, z czego 24% z nich utrzymuje znajomość z tą samą liczbą użytkowników, którą deklarowali na samym początku.


*Badanie zostało przeprowadzone na 100 losowo wybranych użytkownikach w lutym 2013 r., jako narzędzie badawcze wykorzystałam ankietę internetową CAWI. Średni wiek osób badanych mieścił się w granicy 20 – 22 lat. Badanie nie ma charakteru reprezentatywnego.

A.

wtorek, 2 lipca 2013

Modele chmur obliczeniowych

W ostatnim poście pisałem na temat chmur obliczeniowych. Dzisiaj chciałbym przedstawić ich modele oraz funkcjonalności.

  • DaaS (Desktop as a service) - można to rozumieć jako wirtualny pulpit (komputer), do którego kupujemy dostęp, skonfigurowany zgodnie z naszymi potrzebami. Dzięki takiemu rozwiązaniu dane zawsze zapisywane są na serwerach usługodawców co w znacznym stopniu polepsza ich bezpieczeństwo (backupy), a także uzyskujemy dostęp do wszystkich ulepszeń jakie w późniejszym czasie będą dokonywane. Jest to dobre rozwiązanie dla małych i średnich firm, w których wdrożenie takiego rozwiązania w siedzibie firmy jest zbyt kosztowne.
  • SaaS (Software as a service) - w tym modelu płacimy za dostęp do oprogramowana jako produktu, który będziemy użytkowali. Dostęp uzyskaliśmy do konkretnych funkcjonalności, narzędzi, które działają są na serwerze dostawcy a my nie musimy martwić się sprawą licencji do tego oprogramowania.
  • PaaS (Platform as a Service) - pod terminem "platforma jako usługa" kryje się udostępnianie klientom gotowych, sprecyzowanych dla nich rozwiązań softwarowych, hardwarowych, z którymi łączą się przeważnie za pośrednictwem internetu.
  • IaaS (Infrastructure as a Service) - model polegający na udzielaniu klientowi dostępu do całej infrastruktury informatycznej, którą potrzebuje (sprzęt, serwis, programy) w celu np. zainstalowania własnego oprogramowania i wykorzystywania go na wynajmowanym sprzęcie.
  • Caas (Communications as a Service) - "komunikacja jako usługa" zalecana jest dla przedsiębiorstw. Takie rozwiązanie może zawierać w sobie wiele rozwiązań np.:
    • Telefonię internetową (VoIP - Voice over IP)
    • Komunikatory (IM - instant messaging)
    • Aplikacje do wideokonferencji oraz współpracy internetowej

Wszystkie wyżej opisane metody pozwalają na wdrożenie nowych rozwiązań, za pomocą mniejszego kapitału (ponieważ płacimy za to co jest używane) oraz jak to było wcześniej napisane mały dostęp do bardzo elastycznego systemu, który łatwo można rozbudowywać.

D.