środa, 19 czerwca 2013

Rady dla przyszłych informatyków

W tym miesiącu ukończyłem II rok studiów informatycznych na swojej uczelni i chciałbym omówić kwestie przygotowania do rozpoczęcia studiowania tego kierunku.

Zacznę od wyboru szkoły średniej. Liceum czy Technikum? To pytanie zadaje sobie chyba każdy gimnazjalista, któremu zbliża się okres składania podań do szkół średnich. Osobiście wybrałem technikum, mimo przedłużonego okresu nauki o rok uważam to za dobry wybór, ponieważ ten rok daje nam czas na usystematyzowanie wiedzy z zakresu programu obowiązkowego oraz materiału potrzebnego do zdania egzaminu technicznego i potrzebnego na początku studiów. Na co należy zwrócić uwagę podczas nauki w szkole średniej? Przede wszystkim matematyka, która jest przedmiotem branym pod uwagę podczas procesu rekrutacyjnego oraz jest dla dużej liczby studentów problemem podczas pierwszej, bądź drugiej sesji egzaminacyjnej. Drugim przedmiotem jest programowanie (C/C++) znajomość podstawowych zasad działania języka i składni bardzo ułatwia rozpoczęcie nauki na studiach, dlatego warto jest się chociaż trochę do tych dwóch przedmiotów przyłożyć, aby przejście z systemu uczenia szkolnego na uczelniany nie był udręką. Pozyskiwanie dodatkowych umiejętności np.: poznawanie nowych języków programowania, systemów operacyjnych z naciskiem na LINUX, tworzenie i zarządzanie bazą danych na pewno wyjdzie na dobre w późniejszym okresie studiowania.

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór uczelni. Warto szukać uczelni na których Informatyka jest kierunkiem zamawianym, dlaczego? Nie dość, że macie możliwość korzystania z specjalistycznych kursów,   które przeprowadzane są w ramach projektu kierunku zamawianego to macie szanse na zdobycie stypendium, które przyznawane jest jakiejś określonej liczbie osób na całym roku (np.: 1000 zł miesięcznie) po spełnieniu określonych warunków, przeważnie jest to uzyskanie średniej z ocen, która znajdzie się w top 45:) Dodatkowymi atutami takich zamawianych kierunków mogą być zagraniczne wyjazdy naukowo-badawcze, które jak się domyślacie są bardzo dobrze dofinansowywane. Oprócz tego można zdobyć doświadczenie zawodowe odbywając płatne staże, bądź praktyki. Studiowanie na takim kierunku niesie ze sobą większy wysiłek lecz na pewno się opłaca.

D.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz