czwartek, 20 czerwca 2013

Co po socjologii?

"Co za ponury absurd... Żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?"

Adam Miauczyński chyba miał jednak rację. Najważniejsze dla nas decyzje musimy podejmować będąc jeszcze w zbyt młodym wieku, nie mając ze sobą bagażu doświadczeń. Głównym tematem moich dzisiejszych rozważań jest hasło: "CO PO SOCJOLOGII?"
Do tej pory w Internecie możemy znaleźć następująca wizję pracy dla absolwentów studiów humanistycznych:


W każdym demotywatorze jest zapewne ziarenko prawdy, jednakże w dzisiejszym poście chciałabym poruszyć kwestię realnego zatrudnienia młodych ludzi po socjologii.

Swego razu przeczytałam pewną anegdotkę na temat socjologów, mianowicie: 
Po czym poznać socjologa na plaży? Po tym, że jeśli plażą będą szły piękne kobiety, to wszyscy mężczyźni będą obserwować kobiety, a socjolog - wpatrujących się w nie mężczyzn.

Fakt - studiowanie socjologii uczy nie tylko dogłębnej obserwacji (uczestniczącej czy też nieuczestniczącej), ale także samodzielnego myślenia, wnioskowania oraz reagowania na zachodzące zmiany. Bo kto lepiej będzie wiedział co się zmienia w społeczeństwie od socjologa? Poza tym, studia socjologiczne mają charakter interdyscyplinarny, jeśli nie do końca wiemy która dziedzina nam odpowiada możemy próbować swoich sił w psychologii, naukach politycznych, religioznawstwie, ekonomii, filozofii, komunikacji społecznej, wiedzy związanej z kulturą, social mediami itd itd. Gwarantuje, że po skończeniu studiów I stopnia każdy student wie dokładnie która z podanych dziedzin jest jest ulubioną, w której pragnie się dalej rozwijać.

Przejdźmy do meritum - gdzie socjolog może znaleźć pracę poza uczelnią?

WARIANT NR 1 - ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI
Socjolog w HR - why not? Przydatna okazuje się w tym wypadku wiedza na temat komunikacji społecznej, odczytywanie human body language podczas trwającej rozmowy rekrutacyjnej oraz zakresu logiki działania grup i organizacji pozwoli na profesjonalne wykonywanie obowiązków w Dziale Personalnym.

WARIANT NR 2 - FIRMY BADAWCZE I REKLAMOWE
Młodzi socjolodzy najchętniej wykorzystują zdobytą wiedzę w firmach badawczych, biorąc udział w projektach związanych z badaniami opinii publicznej, rynku czy innymi badaniami konsumenckimi. Instytucji prowadzących tego typu usługi jest w Polsce coraz więcej. Wyspecjalizowani socjolodzy na pewno również mogą się wykazać analitycznym umysłem w kwestii przekazów reklamowych, które potrafią obiektywnie analizować.

WARIANT NR 3 - SOCJOLOG W NGO
Organizacje społeczne i NGO potrzebują aktywistów oraz liderów społecznych. Studia z socjologii dostarczają obszernej oraz obiektywnej wiedzy na temat stanu społeczeństwa. Uczestnicząc w trzecim filarze socjolodzy chętnie wspierają instytucje pozarządowe w aktualnych projektach, badaniach, ewaluacjach oraz innych akcjach społecznych.

WARIANT NR 4 - PRACOWNIK SOCJALNY
Praca z drugim człowiekiem, świadomość zjawisk i problemów społecznych powoduje, że wielu socjologów wybiera ścieżkę polityki społecznej oraz profesjonalizację pracy socjalnej. Studia socjologiczne dają przyszłym pracownikom socjalnym ogólny ogląd na stan społeczeństwa, uczą etyki w postępowaniu z drugim człowiekiem oraz są kluczem po późniejszej pracy w administracji czy też wspomnianej pracy socjalnej.

Pomysłów może być o wiele więcej. Socjolog równie dobrze może założyć własną firmę, zostać Project Managerem, mediatorem lub działać w samorządzie lokalnym.

Serdecznie zapraszam również do przeczytania zbioru rozmów na temat socjologii, jej perspektyw pracy, przydatności w życiu na stronie katedry socjologii na Uniwersytecie Warszawskim


A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz