sobota, 29 czerwca 2013

Postawiono Diagnozę 2013 r.

26 czerwca Rada Monitoringu Społecznego przedstawiła wstępne wyniki "Diagnozy Społecznej 2013" - badania zainaugurowanego w 2000 r., którego pomysłodawcą został w 1999 r. Wiesław Łagodziński. Badanie wzbudziło duże zainteresowanie, o czym świadczy fala komentarzy w Sieci, nagłówków typu: już nie chcemy Internetu, Polacy są szczęśliwym narodem, demokracja do lamusa etc. W dzisiejszym poście szkiełkiem i okiem przedstawię metodologię oraz najistotniejsze trendy ujawnione trzy dni temu przez sztab ekspertów Diagnozy Społecznej 2013. Siódmą edycję badania zrealizowano w marcu i kwietniu, w projekcie wzięło  udział ponad 12 tys. gospodarstw domowych i ponad 26,3 tys. indywidualnych respondentów. (PAP)

Metodologia

Projekt badawczy opracowany przez Radę Monitoringu Społecznego zakłada przeprowadzanie wywiadów indywidualnych w polskich gospodarstwach domowych wybranych z użyciem losowania warstwowego dwustopniowego, które polega po pierwsze, na warstwowaniu województw, w tym klas miejscowości zamieszkania (chodzi tutaj o duże miasta, małe miasta oraz wsie), następnie w warstwach wiejskich oraz miejskich wybierane są jednostki losowania (jest to pierwszy stopnień) później zaś następuje losowanie systematyczne, w którym wybiera się po dwa mieszkania ze stworzonej wcześniej na podstawie pierwszego stopnia listy. Jest to tzw. badanie panelowe, czyli takie w którym wcześniej badane osoby zostają poddane kolejnym badaniom. Ma to na celu zbadanie zmian zachodzących w czasie dla analizowanego zjawiska. Warto podkreślić, że badana próba ulegała w poprzednich latach rozszerzeniu, toteż nie jest to cały czas taka sama liczba osób/gospodarstw domowych  Diagnoza społeczna jest prowadzona co dwa lata przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego.

Główne wnioski

Ze wstępnych wyników mogę wypisać kilka głównych trendów: rośnie liczba niezadowolonych z obecnego systemu politycznego Polaków jednakże dla znaczącej większość jest to obojętne), młodzi ludzie nie planują potomstwa, wzrost gospodarstw domowych, które twierdzą, że stałe dochody spełniają ich dotychczasowe potrzeby, wzrósł odsetek osób oszczędzających, Polakom generalnie żyje się lepiej.

Internet pod lupą

Laptopy oraz netbooki stały się bardziej popularne od komputerów stacjonarnych, wzrosła liczba osób posiadających tablety oraz czytniki książek elektronicznych, blisko 90% badanej próby posiada telefon komórkowy, a ponad 25% smartfona. Korzystanie z Internetu jest nadal silnie związane z wiekiem respondentów (co czwarty czterolatek korzysta z Sieci!), nadal ponad 30% korzystających z komputera nie zna jego poprawnej obsługi. Użytkownicy Internetu coraz chętniej również korzystają z zakupów internetowych.

Komentarze, komentarze..

Osobiście zastanawiam się co teraz będzie z mieszkańcami Wałbrzycha, którzy w największej mierze sprzeciwiali się demokracji? Co z ludźmi, którzy deklarują w badaniach zadowolenie z życia, a w codziennych relacjach narzekają na wszystko co popadnie? Co z osobami, które świadomie nie korzystają z Internetu chociaż mają do niego dostęp? Co z osobami, które nigdy nie zostały poproszone o udział w projekcie badawczym, a mają zupełnie odmienne zdanie? Na forach internetowych internauci nie pozostawiają na ekspertach "Diagnozy.." suchej nitki, kontestując wiarygodność przeprowadzanych badań oraz zestawiając wyniki ze statystykami polskich psychologów tudzież innych polskich i zagranicznych raportów. Zastanawiam się zatem czy warto przeprowadzać takie badania które toleruje tylko część naszego społeczeństwa?

A.

środa, 26 czerwca 2013

Z małej chmury duży deszcz - Chmury obliczeniowe

Dzisiaj chciałbym się zmierzyć z pojęciem "chmury  obliczeniowej". Co to tak naprawdę jest oraz jakie niesie ze sobą zmiany oraz korzyści? 

Chmura obliczeniowa - miejsce gdzie mogą być przetwarzane dowolne operacje (proste oraz skomplikowane), którym potrzebny jest zasób sprzętu komputerowego oraz mocy obliczeniowej oferowane przez firmy zajmujące się sprzedażą takich rozwiązań.

Jedną z najważniejszych cech tym pojęciu jest to, że użytkownik wykonując te operacje nie ma dostępu (fizycznego) do urządzeń czy oprogramowania którego używa, ponieważ jest ono wgrane na serwerach, z których korzysta za pośrednictwem internetu.

Kolejną cechą jest skalowalność, a także elastyczność co pozwala na dopasowywanie się do aktualnej sytuacji w której się znajduje  klient. Dla przykładu, podczas gdy wymagane są większe zasoby do utrzymania stabilnej pracy serwisu, chmury gwarantują odpowiednie narzędzia, które za dodatkową opłatą dostosują się do sytuacji, lecz gdy to zapotrzebowanie się zmniejszy zostaje przywrócony stan początkowy, a koszty użytkowania nie będą już zwiększane.

Następna kwestia dotyczy płacenia za to z czego aktualnie korzystamy. Niesie to ze sobą przede wszystkim korzyści finansowe, na które wszyscy zwracają uwagę, ponieważ zamiast kupować licencje do programu, płaci się za dostęp do aplikacji, która niesie taką samą funkcjonalność i nie wymusza zakupu produktu, który w przyszłości może być przez nas kompletnie nie używany.

Oferowane usługi są już gotowymi rozwiązaniami. Na przykład klient nie zwraca uwagi na w jaki sposób aplikacja zapewnia poprawne działanie, jak została zainstalowana itp. (wszystko to jest w kwestii usługodawcy), ona zwyczajnie ma działać.

Podsumowując moje krótkie "notatki" na temat cloud computing'u chciałbym zwrócić uwagę na to, że celem takich działań jest przeniesienie usług z większości dziedzin informatyki na serwery, aby klienci logując się z dowolnego urządzenia mobilnego, laptopa czy komputera do serwera, mieli stały dostęp do danych, oprogramowania, mocy obliczeniowej oraz usług do których zakupili dostęp z każdego miejsca w którym się znajdują uniezależniając się zatem od konkretnych urządzeń sprzętowych, które znajdowały się tylko w określonych miejscach.

D.

czwartek, 20 czerwca 2013

Co po socjologii?

"Co za ponury absurd... Żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem?"

Adam Miauczyński chyba miał jednak rację. Najważniejsze dla nas decyzje musimy podejmować będąc jeszcze w zbyt młodym wieku, nie mając ze sobą bagażu doświadczeń. Głównym tematem moich dzisiejszych rozważań jest hasło: "CO PO SOCJOLOGII?"
Do tej pory w Internecie możemy znaleźć następująca wizję pracy dla absolwentów studiów humanistycznych:


W każdym demotywatorze jest zapewne ziarenko prawdy, jednakże w dzisiejszym poście chciałabym poruszyć kwestię realnego zatrudnienia młodych ludzi po socjologii.

Swego razu przeczytałam pewną anegdotkę na temat socjologów, mianowicie: 
Po czym poznać socjologa na plaży? Po tym, że jeśli plażą będą szły piękne kobiety, to wszyscy mężczyźni będą obserwować kobiety, a socjolog - wpatrujących się w nie mężczyzn.

Fakt - studiowanie socjologii uczy nie tylko dogłębnej obserwacji (uczestniczącej czy też nieuczestniczącej), ale także samodzielnego myślenia, wnioskowania oraz reagowania na zachodzące zmiany. Bo kto lepiej będzie wiedział co się zmienia w społeczeństwie od socjologa? Poza tym, studia socjologiczne mają charakter interdyscyplinarny, jeśli nie do końca wiemy która dziedzina nam odpowiada możemy próbować swoich sił w psychologii, naukach politycznych, religioznawstwie, ekonomii, filozofii, komunikacji społecznej, wiedzy związanej z kulturą, social mediami itd itd. Gwarantuje, że po skończeniu studiów I stopnia każdy student wie dokładnie która z podanych dziedzin jest jest ulubioną, w której pragnie się dalej rozwijać.

Przejdźmy do meritum - gdzie socjolog może znaleźć pracę poza uczelnią?

WARIANT NR 1 - ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI
Socjolog w HR - why not? Przydatna okazuje się w tym wypadku wiedza na temat komunikacji społecznej, odczytywanie human body language podczas trwającej rozmowy rekrutacyjnej oraz zakresu logiki działania grup i organizacji pozwoli na profesjonalne wykonywanie obowiązków w Dziale Personalnym.

WARIANT NR 2 - FIRMY BADAWCZE I REKLAMOWE
Młodzi socjolodzy najchętniej wykorzystują zdobytą wiedzę w firmach badawczych, biorąc udział w projektach związanych z badaniami opinii publicznej, rynku czy innymi badaniami konsumenckimi. Instytucji prowadzących tego typu usługi jest w Polsce coraz więcej. Wyspecjalizowani socjolodzy na pewno również mogą się wykazać analitycznym umysłem w kwestii przekazów reklamowych, które potrafią obiektywnie analizować.

WARIANT NR 3 - SOCJOLOG W NGO
Organizacje społeczne i NGO potrzebują aktywistów oraz liderów społecznych. Studia z socjologii dostarczają obszernej oraz obiektywnej wiedzy na temat stanu społeczeństwa. Uczestnicząc w trzecim filarze socjolodzy chętnie wspierają instytucje pozarządowe w aktualnych projektach, badaniach, ewaluacjach oraz innych akcjach społecznych.

WARIANT NR 4 - PRACOWNIK SOCJALNY
Praca z drugim człowiekiem, świadomość zjawisk i problemów społecznych powoduje, że wielu socjologów wybiera ścieżkę polityki społecznej oraz profesjonalizację pracy socjalnej. Studia socjologiczne dają przyszłym pracownikom socjalnym ogólny ogląd na stan społeczeństwa, uczą etyki w postępowaniu z drugim człowiekiem oraz są kluczem po późniejszej pracy w administracji czy też wspomnianej pracy socjalnej.

Pomysłów może być o wiele więcej. Socjolog równie dobrze może założyć własną firmę, zostać Project Managerem, mediatorem lub działać w samorządzie lokalnym.

Serdecznie zapraszam również do przeczytania zbioru rozmów na temat socjologii, jej perspektyw pracy, przydatności w życiu na stronie katedry socjologii na Uniwersytecie Warszawskim


A.

środa, 19 czerwca 2013

Rady dla przyszłych informatyków

W tym miesiącu ukończyłem II rok studiów informatycznych na swojej uczelni i chciałbym omówić kwestie przygotowania do rozpoczęcia studiowania tego kierunku.

Zacznę od wyboru szkoły średniej. Liceum czy Technikum? To pytanie zadaje sobie chyba każdy gimnazjalista, któremu zbliża się okres składania podań do szkół średnich. Osobiście wybrałem technikum, mimo przedłużonego okresu nauki o rok uważam to za dobry wybór, ponieważ ten rok daje nam czas na usystematyzowanie wiedzy z zakresu programu obowiązkowego oraz materiału potrzebnego do zdania egzaminu technicznego i potrzebnego na początku studiów. Na co należy zwrócić uwagę podczas nauki w szkole średniej? Przede wszystkim matematyka, która jest przedmiotem branym pod uwagę podczas procesu rekrutacyjnego oraz jest dla dużej liczby studentów problemem podczas pierwszej, bądź drugiej sesji egzaminacyjnej. Drugim przedmiotem jest programowanie (C/C++) znajomość podstawowych zasad działania języka i składni bardzo ułatwia rozpoczęcie nauki na studiach, dlatego warto jest się chociaż trochę do tych dwóch przedmiotów przyłożyć, aby przejście z systemu uczenia szkolnego na uczelniany nie był udręką. Pozyskiwanie dodatkowych umiejętności np.: poznawanie nowych języków programowania, systemów operacyjnych z naciskiem na LINUX, tworzenie i zarządzanie bazą danych na pewno wyjdzie na dobre w późniejszym okresie studiowania.

Kolejnym ważnym krokiem jest wybór uczelni. Warto szukać uczelni na których Informatyka jest kierunkiem zamawianym, dlaczego? Nie dość, że macie możliwość korzystania z specjalistycznych kursów,   które przeprowadzane są w ramach projektu kierunku zamawianego to macie szanse na zdobycie stypendium, które przyznawane jest jakiejś określonej liczbie osób na całym roku (np.: 1000 zł miesięcznie) po spełnieniu określonych warunków, przeważnie jest to uzyskanie średniej z ocen, która znajdzie się w top 45:) Dodatkowymi atutami takich zamawianych kierunków mogą być zagraniczne wyjazdy naukowo-badawcze, które jak się domyślacie są bardzo dobrze dofinansowywane. Oprócz tego można zdobyć doświadczenie zawodowe odbywając płatne staże, bądź praktyki. Studiowanie na takim kierunku niesie ze sobą większy wysiłek lecz na pewno się opłaca.

D.

niedziela, 16 czerwca 2013

Witajcie!

Blog powstał z nadmiaru wiedzy teoretycznej zdobytej w trakcie studiowania pozornie dwóch kontrastowych dziedzin, mianowicie Informatyki i Socjologii. Za wspólny mianownik naszych działań wyznaczamy w tym przypadku Internet, jako narzędzie do zdobywania wiedzy ale także miejsce, gdzie można nie tylko nawiązywać i podtrzymywać nawiązane znajomości, dowiedzieć się czegoś więcej na temat zachowań internautów w Sieci. Mamy nadzieję, że nasze posty będą do Was trafiać i wzbudzą Wasze zainteresowanie.

Na sam początek taka ciekawostka. Podobno zdjęcia kotków dodawane do postów powodują znaczny wzrost zainteresowania daną tematyką.