Jak widzicie ostatnie moje posty oscylują w tematyce związanej z testowaniem oprogramowania. Wiąże się to z faktem, że ciągle będąc praktykantem zajmującym się testowaniem oprogramowania w jednej z krakowskich firm bardzo mnie ten temat wciągnął i zainteresował.
Dzisiaj skupię się na przedstawieniu idei testowania eksploracyjnego, które zaliczane jest do metod testowania nieformalnego, czyli takiego w którym pomijany jest proces planowania testów i tworzenia do nich przypadków testowych. Celem takiego rodzaju testowania nie jest bezmyślne klikanie po aplikacji, lecz skoncentrowanie się na otrzymywanych wynikach zwracanych przez aplikację, które zaprowadzą nas do znalezienia usterek zawartych w aplikacji. Najważniejszą cechą takiego rodzaju testowania jest możliwość poszerzenia wykonywanych na bieżąco przypadków testowych o elementy, które nie zostały przewidziane nawet w udokumentowanych testach. Co znacznie zmienia podejście do ich przeprowadzania. Dokumentowanie poszczególnych testów jest ciężkie z bardzo prostego względu a mianowicie zmienności wykonywanych działań podczas całego procesu, które jak to było opisane wyżej są zdeterminowane przez rezultaty otrzymane z wcześniejszych operacji. Pominięcie skrupulatnego przygotowywania się do testów powinno się nadrobić raportując wykonane przez siebie operacje w celu przedstawienia zaobserwowanych wyników, błędów, zachowywania się aplikacji oraz opisu danych testowych. Każda metoda niesie za sobą zalety oraz przeciwwskazania, w tym przypadku testowanie eksploracyjne jest efektywne (w odróżnieniu od tradycyjnego) gdy:
- w niewielkim czasie potrzebna jest informacja na temat funkcjonowania aplikacji,
- czas na przygotowanie testów w pełni udokumentowanych jest krótki,
- tester chce sprawdzić wyniki pracy innego testera w szybki i niezależny sposób,
- błąd, który został znaleziony musi zostać zanalizowany (jego źródło, zakres i przyczyny błędu).
Niezalecane jest natomiast wykonywanie testów typu eksploracyjnego w sytuacjach:
- Kiedy przeprowadzamy testy typu akceptacyjnego, które powinny być w pełni udokumentowane,
- Wymagane jest od nas zanotowanie wszystkich użytych w testach scenariuszy, które wykonaliśmy,
- Kiedy mają być to ostatnie wykonanie testy przed prezentacją projektu klientowi (np.: dema programu), gdyż wystąpienie niespodziewanego błędu, który podczas eksploracji nie został wykryty działa źle na wizerunek całej firmy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz